Ploiesti: Ministrul Mediului, Gratiela Gavrilescu, implineste miercuri 49 de ani

0 255

Graţiela Leocadia Gavrilescu, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, s-a născut la 24 iunie 1966, la Bucureşti.

În 1989 a absolvit cursurile Facultăţii de Tehnologie Petrochimică – Universitatea de Petrol şi Gaze Ploieşti. A efectuat studii postuniversitare în mai multe specializări: marketing industrial – Institutul de Management Bucureşti (1992); probleme de medicina muncii – Institutul de Medicină Bucureşti (1994); management în administraţia publică locală – Institutul Naţional de Administraţie Bucureşti (2007).

A fost inginer chimist-tehnolog în prelucrarea cauciucului (1990-1994), responsabil toxicologie şi protecţia mediului (1994-1996) în cadrul SC ARPACOR SA Bucov. În perioada 1996-2004, a deţinut funcţia de director general al firmei ARPAROM SA Bucov. Între 2000 şi 2004 a deţinut calitatea de membru în Consiliul Director al AJOFM Prahova şi de vicepreşedinte al CNIMM Ploieşti. În plan politic, a condus organizaţia municipală a Partidului Umanist Român (PUR) Ploieşti (2003- 2004), din 2004 a devenit membru al PNL Prahova, a fost preşedinte al Organizaţiei Femeilor Liberale (OFL) Prahova (2006-2011) şi din martie 2011, vicepreşedinte al OFL.

Între 2004 şi 2007 a fost viceprimar al municipiului Ploieşti. În legislatura 2004-2008, a fost aleasă deputat în circumscripţia electorală nr. 31 Prahova pe listele Alianţei Dreptate şi Adevăr PNL-PD, din decembrie 2007. Din februarie 2008, a făcut parte din Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport. În legislatura 2008-2012, a fost aleasă deputat al PNL în circumscripţia electorală nr. 31 Prahova, colegiul uninominal nr. 3.

A fost membru în Comisia pentru sănătate şi familie şi în Comisia pentru egalitatea de şanse pentru femei şi bărbaţi (din martie 2009). A deţinut calitatea de membru supleant în Delegaţia Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a OSCE. În legislatura care a început în 2012, şi-a păstrat poziţia de deputat în Colegiul 3 Prahova. Până în iulie 2014 a făcut parte din Grupul parlamentar al PNL, apoi a devenit deputat independent. Până în septembrie 2014, a fost vicepreşedinte al Comisiei pentru sănătate şi familie.

Este membru al Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare. La 28 iunie 2014 Graţiela Gavrilescu a anunţat că demisionează din PNL, pentru a se alătura formaţiunii politice pe care urma să o constituie Călin Popescu-Tăriceanu, Partidul Liberal Reformator (PLR). La 25 iulie 2014 Grupul de Iniţiativă pentru Păstrarea Identităţii Liberale a anunţat că, până la congresul PLR, Graţiela Gavrilescu devine preşedinte interimar al formaţiunii.

La Congresul PLR din 1-2 august 2014, Călin Popescu-Tăriceanu a fost ales preşedinte, iar Graţiela Gavrilescu a fost aleasă între cei 19 vicepreşedinţi ai partidului. Din septembrie 2014, după transformarea Grupului parlamentar PC în PC – PLR, Graţiela Gavrilescu a devenit membră a acestui grup.

La 14 decembrie 2014, premierul Victor Ponta a propus-o pe Graţiela Gavrilescu pentru ocuparea portofoliului de ministru al Mediului, Apelor şi Pădurilor. A depus jurământul de învestitură la 17 decembrie 2014, la Palatul Cotroceni, în faţa preşedintelui Traian Băsescu.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email NU va fi publicata.