UNPR preia CNAS pentru ca a votat cu PSD la motiunea de cenzura?

0 270

Scandal la CNAS ! Șefii tuturor Caselor Județene de Sănătate sunt suspendați din funcție, ca urmare a modificării bruște a indicatorilor de performanţă cu peste 50 la sută.

Astfel, ar urma să se organizeze examene pentru ocuparea acestor posturi, la nivel național.

„Este foarte posibil să fie și procese, dar  am respectat legea.”, a spus Vasile Ciurchea, președinte CNAS, la B1 TV.

Surse politice susțin că posturile vor fi date in corpore UNPR, conform înțelegerii din coaliție, deoarece acest partid nu a votat moțiunea de cenzură de marți, relatează Curentul.

Ordinul care a dus la revocarea din funcții a celor 42 de șefi de case de asigurări de sănătate a fost dat ieri și tot ieri a și fost publicat în Monitorul Oficial.

„S-au actualizat indicatorii de performanță pentru posturile de președinți directori generali de case de asigurări. Indicatorii pe care am funcționat până ieri erau perimați și s-au creat indicatori noi, ținând cont de gradul de informatizare(cardul național de asigurări de sănătate, dosarul electronic), de obiectivele din sistem. Acum s-au schimbat peste 50% din indicatorii care erau valabili până acum”, a declarat purtătorul de cuvânt al CNAS, Mihaela Tănase.

Președintele demis al CAS Prahova este Mariana Simona Mihai.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email NU va fi publicata.