Lucrările la noua creșă mare din comuna Măneciu sunt în plină desfășurare

0 370

Lucrările la noua creșă mare din comuna Măneciu sunt în plină desfășurare, după ordinul de începere dat în această lună de Compania Națională de Investiții.

Este prima unitate de învățământ construită de la zero, în localitate, după 1989.

Proiectul finanțat cu aproape 15,5 milioane de lei de către CNI se va executa pe fostul teren al CAPS, în sat Măneciu Ungureni.

Lucrările au demarat cu întârziere, din cauza problemelor financiare de la nivel național.

Creșa va putea găzdui 11 grupe a câte 10 copii fiecare, deci va avea un total de 110 locuri disponibile.

„Construcția va avea regim de înălțime parter, separată în 3 nuclee funcționale: nucleul administrativ, nucleul de copii și nucleul tehnico-gospodăresc. Clădirea va fi dotată cu panouri fotovoltaice, precum și cu panouri solare. Terenul va fi amenajat și cu spații verzi și locuri de joacă. Corpul administrativ cuprinde: 1 spațiu multifuncțional, 1 spațiu întâlnire aparținători, cabinet medical, birouri, vestiar, spațiu de odihnă, grup sanitar. Corpul destinat copiilor cuprinde: 11 dormitoare cu o capacitate de 10 locuri fiecare, 6 camere de joacă cu o capacitate maximă de 20 locuri fiecare, 1 spațiu pentru luat masa, 6 vestiare, 11 grupuri sanitare cu capacitate de 10 locuri fiecare, 12 spații de depozitare. Corpul spațiilor tehnice cuprinde: bucătărie, un spațiu de depozitare alimente, oficiu primire/spălator vase, cameră frigorifică, vestiare, depozite lenjerie, spălătorie, călcătorie, biberonerie, cameră sterilizare, 2 camere pentru personalul auxiliar.” – a precizat primarul Auraș Dragomir.

GALERIE FOTO JOS – dă click pe imagini a să le vezi la dimensiune mare

Ziarul de Ploiești

Lasa un comentariu

Adresa ta de email NU va fi publicata.