20 de milioane de euro, fonduri europene, atrase de CJ Prahova pentru dotarea unităților de învățământ din județ

0 720

Proiectul Consiliului Județean Prahova, „Școli Motivante Adaptate Ritmului Tehnologic Ph-SMART”, în valoare de 101.171.591,36 lei, a fost aprobat și va primi finanțare din fonduri europene prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).  

Prin acest proiect, 86 de unități de învățământ din județul Prahova, la care urmează cursurile aproape 44.000 de elevi, vor fi dotate cu echipamente digitale de ultimă generație, mobilier, materiale didactice și echipamente de specialitate. Proiectul include dotări și echipamente educaționale specializate pentru elevii defavorizați și pentru cei cu cerințe educaționale speciale.

Ne dorim să oferim copiilor noştri cea mai bună educaţie posibilă, pentru că doar aşa putem să aspirăm la un viitor mai bun. Pentru un învăţământ de calitate, avem nevoie de condiţii bune şi de dotări moderne în şcoli. Vrem ca dascălii să aibă cel mai bun cadru în care să predea, iar copiii să vină de drag la şcoală. Acest proiect de o anvergură fără precedent în istoria CJ Prahova este un pas hotărât pentru a aduce şcolile din judeţ în secolul XXI şi pentru a asigura toate condiţiile necesare unei educaţii de calitate ”, a declarat preşedintele CJ Prahova, Iulian Dumitrescu.

Pentru accesarea fondurilor europene, Consiliul Județean Prahova a încheiat un parteneriat cu 59 de localități care și-au exprimat acordul de a participa la acest proiect și cu 5 unități școlare conexe (palatele, cluburile copiilor și cluburile sportive) aflate în subordinea Ministerului Educației, care își desfășoară activitatea pe raza județului.

Concret, prin proiect se vor obține următoarele rezultate:

  • 663 săli de clasă vor fi echipate cu tablă interactivă, sisteme de tip desktop cu monitor sau sisteme all-in-one sau laptopuri, sistem de sunet, sistem de videoconferință, imprimantă multifuncțională, router wifi, precum și cu alte dispozitive și echipamente tehnologice;
  • 259 săli de clasă vor fi dotate cu mobilier și materiale didactice;
  • 73 de laboratoare de informatică vor fi echipate cu tablă interactivă, sisteme de tip desktop cu monitor sau sisteme all-in-one sau laptopuri, sistem de sunet, sistem de videoconferință, imprimantă multifuncțională, router wifi, precum și cu alte dispozitive și echipamente tehnologice;
  • 63 laboratoare de științe vor fi dotate cu mobilier și echipamente digitale;
  • 230 cabinete școlare (inclusiv cabinete de asistență psihopedagogică/săli de sport) vor fi dotate cu mobilier și echipamente de specialitate;
  • 12 ateliere de practică din rețeaua de învățământ profesional și tehnic vor fi dotate cu materiale și echipamente de specialitate, precum și cu echipamente digitale.

Mă bucură să văd că un număr atât de mare de unităţi administrativ-teritoriale din Prahova au dat curs invitaţiei mele de a ne asocia în cadrul acestui proiect. Le mulţumesc primarilor pentru implicare şi sunt mulţumit că acest proiect prinde viaţă. Ideea de bază este să-i ajutăm pe toţi copiii, profesorii şi învăţătorii din judeţ, nu numai pe cei din zona urbană. Vreau ca nimeni să nu fie lăsat în urmă”, a concluzionat Dumitrescu.

Anul trecut, printr-o investiţie de 24 de milioane de lei finanțată tot din fonduri europene, 64 de şcoli din 45 de localități au fost dotate de Consiliul Județean Prahova cu: 12.024 de tablete pentru elevi cu acces la Internet și cu o soluție de control și monitorizare a dispozitivului; 651 de tablete grafice pentru cadrele didactice; 714 camere web; 734 de laptopuri pentru predare online; 372 de calculatoare all in one; 372 table interactive; 372 de videoproiectoare și ecrane de proiecție.

Lista unităților de învățământ incluse în Proiectul „Școli Motivante Adaptate Ritmului Tehnologic Ph-SMART”:

  1. CENTRUL ȘCOLAR DE EDUCAȚIE INCLUZIVĂ NR.1, MUNICIPIUL PLOIEȘTI
  2. CENTRUL ȘCOLAR DE EDUCAȚIE INCLUZIVĂ NR.2, MUNICIPIUL PLOIEȘTI
  3. ȘCOALA PROFESIONALĂ SPECIALĂ, ORAȘUL PLOPENI
  4. CENTRUL ȘCOLAR DE EDUCAȚIE INCLUZIVĂ, ORAȘUL VĂLENII DE MUNTE
  5. CENTRUL JUDEȚEAN DE RESURSE ȘI ASISTENȚĂ EDUCAȚIONALĂ PRAHOVA
  6. LICEUL TEORETIC, ORAȘUL AZUGA
  7. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VITEAZUL”, ORAȘUL BOLDEȘTI-SCĂENI
  8. LICEUL TEHNOLOGIC „TEODOR DIAMANT”, ORAȘUL BOLDEȘTI-SCĂENI
  9. ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2, ORAȘUL BOLDEȘTI-SCĂENI
  10. LICEUL TEORETIC „AUREL VLAICU”, ORAȘUL BREAZA
  11. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NESTOR URECHIA”, ORAȘUL BUȘTENI
  12. COLEGIUL „ION KALINDERU”, ORAȘUL BUȘTENI
  13. LICEUL „SIMION STOLNICU”, ORAȘUL COMARNIC
  14. ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2, ORAȘUL COMARNIC
  15. CLUBUL COPIILOR „MARTHA BIBESCU”, ORAȘUL COMARNIC
  16. GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL ȘI PROGRAM PRELUNGIT „FRUNZA DE STEJAR”, ORAȘUL PLOPENI
  17. LICEUL „CAROL I „, ORAȘUL PLOPENI
  18. LICEUL TEORETIC „ȘERBAN VODĂ”, ORAȘUL SLĂNIC
  19. LICEUL TEHNOLOGIC AGROMONTAN „ROMEO CONSTANTINESCU”, ORAȘUL VĂLENII DE MUNTE
  20. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ING. GHEORGHE PĂNCULESCU”, ORAȘUL VĂLENII DE MUNTE
  21. GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 1, ORAȘUL VĂLENII DE MUNTE
  22. COLEGIUL NAȚIONAL „NICOLAE IORGA”, ORAȘUL VĂLENII DE MUNTE
  23. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „GHEORGHE COSTESCU”, COMUNA ALUNIȘ
  24. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA ARICEȘTII RAHTIVANI
  25. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, SAT NEDELEA, COMUNA ARICEȘTII RAHTIVANI
  26. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ÎNV. ATHANASIE JAN STOICESCU”, COMUNA ARICEȘTII ZELETIN
  27. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA BABA ANA
  28. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „GHEORGHE LAZĂR”, COMUNA BĂRCĂNEȘTI
  29. LICEUL TEHNOLOGIC AGRICOL, COMUNA BĂRCĂNEȘTI
  30. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA BĂTRÂNI
  31. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA BERTEA
  32. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA BOLDEȘTI-GRĂDIȘTEA
  33. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI VODĂ”, SAT PLEAȘA, COMUNA BUCOV
  34. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „CONSTANTIN STERE”, COMUNA BUCOV
  35. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA CĂRBUNEȘTI
  36. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICHITA STĂNESCU”, COMUNA CEPTURA
  37. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA CERAȘU
  38. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ANDREI RĂDULESCU”, COMUNA CHIOJDEANCA
  39. LICEUL TEHNOLOGIC „PROFESOR ILIE GAVRILĂ”, SAT CIORANII DE JOS, COMUNA CIORANI
  40. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, SAT CIORANII DE SUS, COMUNA CIORANI
  41. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA COLCEAG
  42. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA COSMINELE
  43. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA DRĂGĂNEȘTI
  44. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „EROU SERGENT GRIGORE IOAN”, COMUNA DUMBRĂVEȘTI
  45. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA FÂNTÂNELE
  46. LICEUL TEORETIC, COMUNA FILIPEȘTII DE PĂDURE
  47. GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2, COMUNA FILIPEȘTII DE PĂDURE
  48. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN MOGA”, SAT DIȚEȘTI, COMUNA FILIPEȘTII DE PĂDURE
  49. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA FLOREȘTI
  50. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „LAURENȚIU FULGA”, SAT FULGA DE SUS, COMUNA FULGA
  51. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA GURA VADULUI
  52. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA IORDĂCHEANU
  53. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, SAT VĂRBILA, COMUNA IORDĂCHEANU
  54. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA LAPOȘ
  55. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „EROILOR”, COMUNA LIPĂNEȘTI
  56. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, SAT MĂNECIU-PĂMÂNTENI, COMUNA MĂNECIU
  57. COLEGIUL „FERDINAND I”, COMUNA MĂNECIU
  58. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „GHEORGHE DIBOȘ”, COMUNA MĂNEȘTI
  59. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „TOMA T. SOCOLESCU”, COMUNA PĂULEȘTI
  60. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA PLOPU
  61. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA PODENII NOI
  62. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ÎNVĂȚĂTOR ION MATEESCU”, COMUNA POIANA CÂMPINA
  63. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA POIENARII BURCHII
  64. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „MĂNĂSTIREANU MIHAI”, COMUNA PREDEAL-SĂRARI
  65. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA PROVIȚA DE JOS
  66. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, SAT BUDA, COMUNA RÂFOV
  67. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA SALCIA
  68. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA SĂLCIILE
  69. ȘCOALA PROFESIONALĂ, COMUNA SÂNGERU
  70. SCOALA GIMNAZIALA, COMUNA SECARIA
  71. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA SCORȚENI
  72. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, SAT TĂRICENI, COMUNA ȘIRNA
  73. ȘCOALA PROFESIONALĂ, COMUNA STARCHIOJD
  74. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA ȘTEFEȘTI
  75. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA SURANI
  76. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA TALEA
  77. ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1, COMUNA TELEGA
  78. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, COMUNA VÂLCĂNEȘTI
  79. ȘCOALA GIMNAZIALĂ, SAT DÂRVARI, COMUNA VALEA CĂLUGĂREASCĂ
  80. ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ION IONESCU”, COMUNA VALEA CĂLUGĂREASCĂ
  81. LICEUL TEHNOLOGIC „CAROL I”, COMUNA VALEA DOFTANEI
  82. PALATUL COPIILOR, MUNICIPIUL PLOIEȘTI
  83. CLUBUL SPORTIV ȘCOLAR, MUNICIPIUL PLOIEȘTI
  84. CLUBUL COPIILOR „MARTHA BIBESCU”, ORAȘUL COMARNIC
  85. CLUBUL COPIILOR, ORAȘUL VĂLENII DE MUNTE
  86. CLUBUL COPIILOR, MUNICIPIUL CÂMPINA

Ziarul de Ploiești

Lasa un comentariu

Adresa ta de email NU va fi publicata.